Menu

podróże codzienne

Notatki z podróży przez czas...

Wartości w promilach alkoholu

monillion

Wczoraj w ramach zajęć szkolnych mój syn robił uliczną sondę o najważniejszych słowach w naszym życiu. Dzieci podchodziły do przechodniów w centrum miasta i nagrywały krótkie wypowiedzi. Podobno padały różne słowa- rodzina, nauka, wykształcenie, zdrowie... Pewien obywatel wymienił słowo „prawda”, a zapytany o powód swojego wyboru, odparł młodym ankieterom; „bo całe społeczeństwo kłamie”.  Ciekawe, ilu naszych rodaków podzieliłoby tą argumentację?

Inny dżentelmen został nagabnięty podczas gdy, walcząc z siłą grawitacji, szerokim halsem posuwał się wzdłuż Marszałkowskiej. Trzymał pod rękę starszą damę, która wydawała się równie mocno zaprawiona jakimś wysokoprocentowym trunkiem co on. Wyglądali, jakby szli smagani porywami wiatru, który z siłą około 40 węzłów, co chwilę zmieniał swój kierunek z zachodniego na wschodni. To wystarczyło, by natychmiast wzbudzić zainteresowanie młodych ludzi. No i jakie słowa ów nagrzany dżentelmen wymienił bez chwili namysłu?  Bóg, honor, ojczyzna. I nawet udało mu się to uzasadnić paroma równoważnikami zdań. „Bóg- bo nad nami, honor – o tu, w sercu , kochany..., a ojczyzna – no, ...bo nasza ona jest.”

I jakoś tak tych dwóch obywateli, ten od prawdy i ten od HBO (czyli honoru, boga,ojczyzny) przypomniało mi stary wywiad z Januszem Głowackim, który cytował  Mariana Załuckiego:

"Bo prawda, jeśli alkoholik

To wiesz że Polak i katolik

A tak to zaraz się wyłania

Ta kwestia zaufania.“

Oraz inne jego wspomnienie z PRLu, a właściwie dworcowych knajp, w których  „...kusiły zakąseczki: siny tatar, zielone jajko w majonezie i ponury śledzik po japońsku. I hasła nad bufetem: "Wspólną pracą zbudujemy socjalizm", "Alkohol podajemy tylko z zakąską. Uwaga! Wino i piwo zakąskami nie są."

....

Zanim zamknę komputer-jeszcze jedno ciekawe zdanie: „Nikt za nas nie umrze, wiec czemu ktoś ma nam mówić, jak żyć...” i kto podał ten piękny cytat?  Doda!

© podróże codzienne
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci